ILGU Links

TitleistAcushnetBushnell

Championships

Leinster Championships (Womens)

(Closing date 07/07/2014)

The 2013 Champion Emma O'Driscoll will defend her title when the Leinster Championships takes place in Royal Tara  from the 25th to the 27th July

DRAW FOR THE LEINSTER CHAMPIONSHIPS QUALIFIER ON FRIDAY 25th JULY  WITH TOP 16 QUALIFYING FOR  MATCHPLAY ON SATURDAY 26th AND SUNDAY 27th AS FOLLOWS: (+ to 9 Handicap)
07.10/13.10 Emma O’Driscoll (Ballybunion) Mary Doyle (The Heath) Maria Dunne (Skerries) 
07.20/13.20 Sinead Sexton (Lahinch) Aedin Murphy (Carlow) Amy Farrell (Moate) 
07.30/13.30 Jean O’Driscoll (Muskerry) Jessica Ross (Donaghadee) Carla Reynolds (Seapoint
07.40/13.40 Karen Delaney (Carlow) Sarah Cunningham (Ennis)Louise Coffey (Malone)
07.50/13.50 Laura Grant (Lisburn)Sophie Harrison (Killeen Castle) Niamh Ward (Lurgan)
08.00/14.00 Aoife Lowry (Tipperary) Shannon Brown (The Heath) Anna Courtney (St Anne’s)
08.10/14.10 Darcy Carr (Milltown) Rachel Taylor (Laytown & Bettystown) Jenny Maguire (Foxrock)
08.20/14.20 Laura Doherty (Howth) Shannon Burke (Ballinrobe) Roisin Brady (Co Louth)
08.30/14.30 Mairead Martin (Killarney) Alice Hutchinson (St Anne’s) Molly Dowling (Lucan)
08.40/14.40 Pauline Walsh (Headfort) Liz Halpenny (Ardee) Louise Hanratty(Mannan Castle)
08.50/14.50 Nicole McGavisk (Donabate)Sarah Boden (Kilkeel) Cliodhna McCarthy (Stackstown))
09.00/15.00 Clodagh Walsh (Castlewarden) Lynn McElroy (Faithlegg) Nicola Rainsford (Killarney)
09.10/15.10 Ruth Maguire (Corrstown) Caoimhe Russell (Co Louth) Lorna Greally (Royal Tara
09.20/15.20 Elaine Fitzgerald (Donabate)) Carol McEnroe (Headfort) Sara Byrne (Douglas)
09.30/15.30 Eibhlin McCarthy (Killorglin) Ann Gorman (Royal Tara) Deborah Mc Cooke (Galgrom Castle) 

DRAW FOR DUGGAN CUP WITH TOP 16 QUALIFYING FOR  MATCHPLAY ON SATURDAY 26th AND SUNDAY 27th AS FOLLOWS:  (10 to 18 Handicap)
10.00 Martha Kennedy (Headfort) Lucia Farrell (Royal Tara) Sheila Roche (Ardee)
10.10 Ellen O’Gorman (Milltown)Terri Cahill (Royal Tara) Sharon Mc Quaid (Ardee)          
10.20 Marie Foley (Royal Tara) Katie Allen (Lurgan) Helen Caulfield (Ashbourne)
10.30 Sara Browne (Kilkenny) Maura Madden (Royal Tara)Jenny McCooke (Galgorm Castle)
10.40 Vonie Macken (Royal Tara) Marion Delaney (Killeen Castle) Lauren Walsh (Castlewarden)
10.50 Ciara O’Sullivan (Royal Tara) Aimee Wickham (Laytown & Bettystown) Ellen Nolan (Grange)
11.00 Mary Devine (Blackbush) Michelle Dempsey (Charlesland) Siobhan McGrath (Athlone)
11.10 Elizabeth Twomey (Clontarf)  Aisling Nolan (Grange) Jan Browne (Kilkenny)
11.20 Anne Heffernan (Hollystown) Olwyn Jennings (Royal Tara) Sheena  McDonagh (Hollystown)
11.30 Jenna Coleman (Tramore) Sheila Mangan (Ashbourne) Fiona Mc Garrity (Westmanstown)             
11.40 Niamh Conneely (Corrstown) Kate McElroy (Faithlegg) Kate Dwyer (Rossmore
11.50 Stella Hickey (Westmanstown) Sophie Temperley (Elm Park) Aileen Hartnett (Milltown)          
12.00 Patricia Cowan (Hollystown)  Jacinta Pender Ashbourne) Georgia Carr (Milltown) 
12.10 Angela Harford (Hollystown) Darina Curtis (Westmanstown)Jackie Fogarty (Hollystown)   
12.20 Chloe Reilly (Corrstown) Ann Thomas (Hollystown) Clare Martyn (Headfort)           
12.30 Lily Davis (Laytown & Bettystown) Sarah Burke (Mullingar) Ann Hallinan (Hollywood Lakes) 

Notes:     
Championship card will be available for practice from Thursday 18th in the pro shop in Royal Tara or by request from easterndistrict@eircom.net 
If breakfast is required on Friday morning 25th please ring the caterer on 046-9025968
To book a practice round ring the Pro shop on 046-9026009
Open Competitions every Thursday - book online 

Registration will take place on the day of the competition 45 minutes before tee off.
  

Associated Clubs

Booking closed

Documents


View Past Winners

News